Výlety‎ > ‎

Rozhledna Jedlová

Vrch JEDLOVÁ je jedním z nejvýznamnějších vrcholů bývalého okresu Děčín, a proto na její vrchol směřovaly kroky milovníků výhledu již od nepaměti.

Rozhledna byla na tomto mohutném kopci postavena, ale až koncem 19. století. O její postavení se zasloužil jeden z místních turistických spolků. Elegantní, 23 metrů vysoká rozhledna byla slavnostně otevřena 14. září 1891. Hned poté se celý kopec stal doslova turistickým magnetem, a to hlavně díky fantastickému výhledu.

Slavné časy se datují až do počátku 2. světové války, po níž začala rozhledna chátrat. Změna nastala až počátkem devadesátých let, kdy Jedlovou navštívil podnikatel Josef Krejčí a rozhodl se, že rozhlednu opraví. To se mu s pomocí oddílu Slovan a města Jiřetín pod Jedlovou povedlo 

Opravená věž se otevírala 3. července 1993, přilehlá restaurace o dva roky později. Jedlová je opět hlavním magnetem svého regionu a výstup na ní znamená pro místní obyvatele takřka povinnost. V restauraci je pak přivítá pan Krejčí osobně a nabídne jim něco dobrého z bohatého jídelního lístku.

Pokud máte štěstí na počasí, můžete z rozhledny spatřit nesmírně rozsáhlou oblast od Sněžky až po Klínovec. S dalekohledem lze odtud také vidět téměř čtyřicet rozhleden v ČR, Německu a Polsku.

Přístup
  • Pěšky nebo na kole po červené značce.
  • Parkoviště pod hradem Tolštejn nebo v osadě Jedlová.
  • Vlakové spojení - ŽST Jedlová, ŽST Jiřetín pod Jedlovou.
  • Autobusové spojení - Jiřetín pod Jedlovou.